Ενημέρωση για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα

Πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημέρωση σχετικά με τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα, στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας. Η παρουσίαση έγινε από την γυναικολόγο του νοσοκομείου “Άγιος Παντελεήμων “(Κρατικό νοσοκομείο Νίκαιας), με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (αρ. πρωτ. Φ11/161753/Δ2/10-12-2021) και απευθυνόταν στους μαθητές/ριες όλων των τάξεων του σχολείου μας. Τέτοιες δράσεις οργανώνονται από το σχολείο μας στο πλαίσιο της προσπάθειάς να παρέχουμε στους μαθητές/ριες μας ευκαιρίες για έγκυρη ενημέρωση από ειδικούς στο επίπεδο της πρόληψης. Η γιατρός, παρουσίασε στους μαθητές/ριες, με έγκυρο επιστημονικό τρόπο, θέματα σχετικά με την πρόληψη και την υγεία σχετικά με τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα και απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών/τριών.